MATCHES | Argentina
Primera Division
Wed 22 Nov
River Plate
2-0
Unión Santa Fe
Thu 23 Nov
Vélez Sarsfield
0-1
Godoy Cruz
Thu 30 Nov
San Lorenzo
2-0
Atl.Tucumán
Fri 08 Dec
Temperley
2-1
Tigre
Patronato
1-0
Olimpo
Sat 09 Dec
Belgrano
1-0
CA Huracán
Banfield
2-3
Argentinos Juniors
Sun 10 Dec
Arsenal Sarandí
1-2
Independiente
Rosario Central
1-0
Newell's Old Boys
Racing Club
3-1
Gimnasia La Plata
Colón
0-2
Talleres Córdoba
Mon 11 Dec
Estudiantes Plata
0-1
Boca Juniors
Martín Juan
1-0
Defensa Justicia
Tue 12 Dec
Chacarita Juniors
3-0
Lanús
Team / Points
1 Boca Juniors BOC 30
2 San Lorenzo SLO 27
3 Unión Santa Fe UNI 22
4 Talleres Córdoba TAL 21
5 CA Huracán HUR 21
6 Independiente IND 21
7 Colón COL 20
8 San Martín San Juan SMA 20
9 Belgrano BEL 20
10 Defensa y Justicia DYJ 18
11 Argentinos Juniors ARG 17
12 Godoy Cruz GOD 17
13 Estudiantes La Plata EST 17
14 Racing Club RAC 16
 
15 Atl.Tucumán ATT 16
16 Banfield BAN 15
17 River Plate RIV 15
18 Patronato PAT 15
19 Vélez Sarsfield VEL 14
20 Gimnasia La Plata GLP 13
21 Rosario Central CEN 13
22 Lanús LAN 13
23 Temperley TEM 12
24 Newell's Old Boys NOB 10
25 Chacarita Juniors CHA 9
26 Olimpo OLI 9
27 Tigre TIG 8
28 Arsenal de Sarandí ARS 5
Primera B Nacional
Sat 09 Dec
Quilmes
0-0
JU Gualeguaychu
Aldosivi
0-0
Indep. Rivadavia
All Boys
21:00
Ferro Carril Oeste
Sun 10 Dec
Deportivo Morón
1-0
Guillermo Brown
Boca Unidos
1-4
Argentino
Los Andes
0-0
Nueva Chicago
Gimnasia Jujuy
0-0
Martín Tucumán
Villa Dálmine
0-0
Almagro
Mon 11 Dec
Atletico Rafaela
4-1
Flandria
Atlético Mitre
1-0
Brown Adrogue
Dep. Riestra
1-0
Dep. Santamarina
Tue 12 Dec
Sarmiento
3-0
Instituto
Team / Points
1 Atletico Rafaela RAF 22
2 Almagro ALM 21
3 Villa Dálmine DAL 21
4 Argentino Agropecuario AGR 21
5 JU Gualeguaychu JUV 21
6 Aldosivi ALD 20
7 Guillermo Brown GBR 17
8 San Martín Tucumán SMA 17
9 Brown Adrogue BRO 16
10 Atlético Mitre SdE MIT 16
11 Gimnasia Jujuy GIM 15
12 Los Andes AND 15
13 Deportivo Morón MOR 15
 
14 Instituto INS 15
15 Estudiantes de San Luis CSE 14
16 Quilmes QUI 14
17 Sarmiento SAR 13
18 Dep. Santamarina RSA 13
19 Nueva Chicago CHI 13
20 All Boys ALB 13
21 Indep. Rivadavia IRV 12
22 Flandria FLA 7
23 Ferro Carril Oeste FER 7
24 Boca Unidos BUC 7
25 Dep. Riestra RIE 0
Primera B Metro.
Fri 08 Dec
Villa San Carlos
1-0
Almirante Brown
Sat 09 Dec
Acassuso
3-1
Tristán Suárez
UAI Urquiza
2-1
CA San Miguel
Sun 10 Dec
Fénix Bs As
0-1
Estudiantes
Mon 11 Dec
San Telmo
1-2
Atlanta
Wed 13 Dec
Platense
3-1
Colegiales
Wed 21 Feb
Comunicaciones
-
Dep. Español
Def. Belgrano
-
Talleres Escalada
Sacachispas
-
Barracas Central
Team / Points
1 UAI Urquiza UAI 34
2 Estudiantes de Caseros EST 33
3 Platense PLA 31
4 Tristán Suárez SUA 29
5 Def. Belgrano DEF 28
6 Acassuso ACA 27
7 Atlanta ATL 26
8 Fénix Bs As FEN 24
9 Talleres R. Escalada TAL 24
 
10 Comunicaciones Bs As COM 22
11 CA San Miguel SMG 22
12 San Telmo STM 21
13 Villa San Carlos VSC 18
14 Dep. Español ESP 17
15 Colegiales COL 16
16 Barracas Central BAR 15
17 Sacachispas SAC 13
18 Almirante Brown ALM 10
Primera C Metro.
Sat 09 Dec
Dep. Merlo
0-0
Berazategui
Dep. Armenio
0-0
El Porvenir
Excursionistas
22:00
Cañuelas
Sun 10 Dec
JJ Urquiza
3-1
Luján
Mon 11 Dec
Defensores
4-0
Sportivo Barracas
Laferrere
2-3
Ituzaingó
Leandro N. Alem
0-0
Central Córdoba .
Arg. Quilmes
1-1
Midland
Tue 12 Dec
Dock Sud
2-0
Def. Unidos
Martín Burzaco
1-0
Sportivo Italiano
Team / Points
1 Midland MID 32
2 Def. Unidos CAD 32
3 Central Córdoba Rosario CCO 30
4 Luján LUJ 30
5 Leandro N. Alem ALE 29
6 JJ Urquiza JJU 29
7 Dock Sud DOC 28
8 Dep. Merlo MER 27
9 Arg. Quilmes ARQ 26
10 Ituzaingó ITU 26
 
11 Cañuelas CAÑ 24
12 Defensores de Cambaceres CAM 24
13 Laferrere LAF 23
14 Dep. Armenio ARM 22
15 San Martín Burzaco SMA 21
16 Sportivo Italiano ITA 20
17 Excursionistas EXC 15
18 Sportivo Barracas SBA 15
19 Berazategui BER 14
20 El Porvenir POR 12
Group 1
Sun 10 Dec
Villa Mitre Bahia
1-2
Dep. Roca
Alvarado
1-0
Ferro General Pico
Deportivo Madryn
1-1
Rivadavia Lincoln
Cipolletti
3-0
Sansinena
Team / Points
1 Alvarado ALV 29
2 Villa Mitre Bahia Blanca VIL 26
3 Dep. Roca DRO 24
4 Cipolletti CIP 23
5 Ferro General Pico FER 23
 
6 Independiente Neuquén INN 19
7 Rivadavia Lincoln RIV 17
8 Sansinena SAN 16
9 Deportivo Madryn DEP 16
Group 2
Wed 13 Dec
Dep. Maipú
2-1
Sportivo
Sun 10 Dec
Gutiérrez
0-1
Juventud
Unión Villa Krau.
2-3
Gimnasia Mendoza
San Lorenzo Alem
0-1
Huracán Heras
Estudiantes Río .
1-0
Unión Aconquija
Team / Points
1 Gimnasia Mendoza GIM 40
2 Estudiantes Río Cuarto EST 33
3 Sportivo Desamparados DES 28
4 Dep. Maipú MAI 26
5 Juventud Universitario San JUU 26
 
6 Huracán Las Heras HHE 22
7 San Lorenzo Alem SLO 20
8 Unión Villa Krause UNI 17
9 Gutiérrez GUT 13
10 Unión Aconquija UNI 13
Group 3
Mon 11 Dec
Libertad Sunchales
0-1
Atlético Paraná
Tue 12 Dec
Sportivo Parejas
2-0
Sportivo Belgrano
Def.
1-1
Douglas Haig
Central Córdoba
1-2
Unión Sunchales
Defensores
2-2
Gimnasia
Team / Points
1 Central Córdoba SdE CCS 33
2 Sportivo Belgrano SPB 27
3 Defensores Belgrano V. Rama DFR 26
4 Unión Sunchales UNI 26
5 Douglas Haig DHA 26
 
6 Gimnasia Concepción GIM 25
7 Sportivo Las Parejas SLP 23
8 Def. de Pronunciamiento DPR 22
9 Atlético Paraná PAR 16
10 Libertad Sunchales LIB 14

Follow BeSoccer on Facebook