We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners. See details. More info and settings. Accept
Urvalsdeild
Sat 30 Sep
Valur Reykjavík
4-3
Víkingur
Grindavík
2-1
Fjölnir
ÍBV
3-0
KA Akureyri
KR Reykjavík
0-1
Stjarnan
ÍA Akranes
0-0
Víkingur
FH Hafnarfjordur
0-1
Breidablik
Team / Points
1 Valur Reykjavík VAL 50
2 Stjarnan STJ 38
3 FH Hafnarfjordur FHH 35
4 KR Reykjavík KRR 31
5 Grindavík GRI 31
6 Breidablik BRE 30
 
7 KA Akureyri KAA 29
8 Víkingur Reykjavík VIK 27
9 ÍBV IBV 25
10 Fjölnir FJO 25
11 Víkingur Ólafsvík VIK 22
12 ÍA Akranes IAA 17
1. Deild Iceland
Sat 23 Sep
Fylkir
2-1
ÍR Reykjavík
HK Kopavogur
2-1
Keflavik
Leiknir Reykjavik
2-1
IF Grótta
Fram
0-4
Throttur
Selfoss
2-1
Haukar
Leiknir
0-3
Thór
Team / Points
1 Fylkir FYL 48
2 Keflavik KEF 46
3 Throttur THR 42
4 HK Kopavogur HKK 42
5 Leiknir Reykjavik LEI 36
6 Thór THO 34
 
7 Haukar HAU 33
8 Selfoss SEL 28
9 Fram FRA 27
10 ÍR Reykjavík REY 19
11 Leiknir Fáskrúðsfjörður LEI 10
12 IF Grótta GRO 9
2. Deild Iceland
Sat 23 Sep
Huginn
3-4
Tindastoll
KV Reykjavík
2-4
Afturelding
KF Vídir
6-5
IF Magni
Völsungur
1-3
UMF Njardvík
Fjardabyggd
4-0
Sindri
Vestri
3-4
IF Höttur
Team / Points
1 UMF Njardvík NJA 50
2 Afturelding AFT 37
3 KF Vídir KFV 37
4 IF Magni MAG 36
5 Huginn HUG 34
6 Tindastoll TIN 34
 
7 Völsungur VOL 30
8 Fjardabyggd FJA 28
9 Vestri VES 27
10 IF Höttur HOT 26
11 KV Reykjavík KVR 21
12 Sindri SIN 9
Cuarta Islandia
Sat 16 Sep
Kári
6-1
Dalvík / Reynir
Einherji
1-3
KFG Gardabaer
Thróttur Vogar
5-0
Reynir
Berserkir
3-4
Vangir Júpiters
KF Fjallabyggdar
2-1
Ægir
Team / Points
1 Kári KAR 43
2 Thróttur Vogar THR 34
3 KFG Gardabaer KFG 33
4 Vangir Júpiters VAN 33
5 KF Fjallabyggdar KFF 27
 
6 Einherji EIN 25
7 Ægir AEG 21
8 Dalvík / Reynir DAL 20
9 Reynir REY 13
10 Berserkir BER 5
Group 1
Fri 25 Aug
GG
0-4
Hvíti Riddarinn
Hamar Hveragerdi
3-1
Kórdrengir
Kría
7-1
Ísbjörninn
Sat 26 Aug
Snæfell
2-4
Hordur
Team / Points
1 Kórdrengir KFC 34
2 Hvíti Riddarinn HVI 31
3 Hamar Hveragerdi HMH 28
4 Kría KRI 24
 
5 Hordur HOR 24
6 GG GGI 17
7 Ísbjörninn ISB 6
8 Snæfell SNA 0
Group 2
Sun 20 Aug
Vestmannaeyjar
3-2
ÍH Hafnarfjordur
Tue 22 Aug
Afríka
3-1
SR
Fri 25 Aug
Stokkseyri
2-9
ÍH Hafnarfjordur
Augnablik
6-2
Vatnaliljur
Sat 26 Aug
Vestmannaeyjar
6-4
SR
Ellidi
3-2
KFR
Team / Points
1 Augnablik AUG 38
2 ÍH Hafnarfjordur IHH 37
3 KFS Vestmannaeyjar KFS 33
4 KFR KFR 26
5 Vatnaliljur VAT 24
 
6 Ellidi ELL 17
7 SR SRI 16
8 Stokkseyri STO 13
9 Afríka AFR 6
Group 3
Thu 24 Aug
Kóngarnir
3-7
Úlfarnir
Sat 26 Aug
Skallagrímur
1-4
Ýmir
Árborg
2-1
Hrunamenn
Léttir
3-1
Kormákur / Hvöt
Team / Points
1 Ýmir YKP 35
2 Árborg ARB 30
3 Léttir LET 29
4 Skallagrímur SKA 29
 
5 Kormákur / Hvöt KOH 22
6 Úlfarnir UFC 10
7 Hrunamenn HFC 5
8 Kóngarnir KON 1
Group 4
Fri 25 Aug
KH Hlidarendi
2-2
Mídas
Sat 26 Aug
KB Breidholt
0-7
Álftanes
Álafoss
0-0
Stál-úlfur
UMF Geisli
1-1
Drangley
Team / Points
1 Álftanes ALF 37
2 KH Hlidarendi KHR 30
3 Mídas MID 27
4 Stál-úlfur STA 25
 
5 Drangley DFC 15
6 UMF Geisli GEI 11
7 KB Breidholt KBB 10
8 Álafoss AFC 4
Premier League »
Bundesliga »
Fri 20 Oct
20:30
Schalke 04
20:30
Mainz 05
Ligue 1 »
Fri 20 Oct
20:45
Saint Etienne
20:45
Montpellier
Brazilian Série A »
Fri 20 Oct
01:00 finished
Flamengo
4 - 1
Bahía INFO
Fri 20 Oct
00:00 finished
Palmeiras
2 - 0
Ponte Preta INFO
Fri 20 Oct
01:00 finished
Sport Recife
1 - 1
Santos FC INFO
Fri 20 Oct
00:00 finished
Vitória
2 - 3
Atletico PR INFO
Clausura Colombia »
Fri 20 Oct
02:45 finished
Tigres FC
0 - 0
América de Cali INFO
Portuguese Primeira Liga »
Fri 20 Oct
21:30
Estoril
21:30
Boavista
Eredivisie »
Fri 20 Oct
20:00
Groningen
20:00
Willem II
Chinese Super League »
Swedish Allsvenskan »
Fri 20 Oct
19:00
Orebro SK
19:00
Halmstads
Segunda Division »
Fri 20 Oct
21:00
Osasuna
21:00
Barcelona B
Turkish Süper Lig »
Fri 20 Oct
19:00
Goztepe
19:00
Alanyaspor
Fri 20 Oct
19:00
Antalyaspor
19:00
Kasimpasa
Serie B »
Fri 20 Oct
21:00
AS Bari
21:00
Cittadella
Fri 20 Oct
19:00
Cremonese
19:00
Brescia
2. Liga »
Fri 20 Oct
18:30
Ingolstadt 04
18:30
Heidenheim
Fri 20 Oct
18:30
Fortuna
18:30
Darmstadt 98
Czech First Division »
Belgian Pro League »
Romanian Liga I »
Ligue 2 »
Fri 20 Oct
20:00
Auxerre
20:00
Quevilly
Fri 20 Oct
20:00
Paris FC
20:00
Valenciennes
Fri 20 Oct
20:00
Le Havre
20:00
Chateauroux
Fri 20 Oct
20:00
Nancy
20:00
Clermont
Fri 20 Oct
20:00
Nîmes
20:00
Stade Brestois
Fri 20 Oct
20:00
Niort
20:00
Bourg-Péronnas
Fri 20 Oct
20:00
Orléans
20:00
Lorient
Fri 20 Oct
20:00
Tours
20:00
Sochaux
Série B Brazil »
Liga CONCACAF »
Fri 20 Oct
04:00 finished
Olimpia Honduras
0 - 1
Santos de Guápiles INFO
Torneo Transición Primera B Chile »
Primera B Nacional »
Finnish Veikkausliiga »
Fri 20 Oct
17:30
RoPS Rovaniemi
17:30
IFK Mariehamn
Fri 20 Oct
17:30
HIFK
17:30
Seinäjoen JK
Fri 20 Oct
17:30
VPS Vaasa
17:30
FC Lahti
Fri 20 Oct
17:30
KuPS Kuopio
17:30
JJK Jyväskylä
Fri 20 Oct
17:30
Inter Turku
17:30
HJK Helsinki
Fri 20 Oct
17:30
Ilves
17:30
PS Kemi
Premier League »
Fri 20 Oct
18:00
Krumkachy
18:00
FK Gorodeya
1. HNL »
Fri 20 Oct
18:00
Inter Zapresic
18:00
Rudes
Danish Superliga »
Fri 20 Oct
19:00
Midtjylland
19:00
AC Horsens
Ekstraklasa »
Eerste Divisie »
Fri 20 Oct
20:00
Jong Utrecht
20:00
MVV Maastricht
Fri 20 Oct
20:00
FC Volendam
20:00
NEC Nijmegen
Fri 20 Oct
20:00
Dordrecht
20:00
De Graafschap
Fri 20 Oct
20:00
Jong PSV
20:00
RKC Waalwijk
Fri 20 Oct
20:00
Go Ahead Eagles
20:00
Jong Ajax
Fri 20 Oct
20:00
Fortuna Sittard
20:00
FC Eindhoven
Fri 20 Oct
20:00
FC Oss
20:00
Den Bosch
Fri 20 Oct
20:00
Almere City
20:00
Cambuur
Fri 20 Oct
20:00
Helmond Sport
20:00
SC Telstar
Fri 20 Oct
20:00
AZ II
20:00
Emmen
Lega Pro Group 2 »
Clausura LFPB »
Fri 20 Oct
00:30 finished
San José Oruro
3 - 1
J. Wilstermann INFO
Fri 20 Oct
02:30 finished
The Strongest
1 - 0
Blooming INFO
3. Liga »
Fri 20 Oct
19:00
Sonnenhof
19:00
Chemnitzer
Fri 20 Oct
19:00
Hansa Rostock
19:00
VfL Osnabrück
Premier League »
Fri 20 Oct
20:45
Bray Wanderers
20:45
Shamrock Rovers
Fri 20 Oct
20:45
Dundalk
20:45
Bohemian FC
Fri 20 Oct
20:45
St Patrick's
20:45
Cork City
Fri 20 Oct
21:00
Finn Harps
21:00
Drogheda United
Fri 20 Oct
20:45
Limerick
20:45
Galway United

Follow BeSoccer on Facebook